Dla mediów

Żywa Szopka przy Franciszkańskiej… od ponad 25 lat!

Święta Bożego Narodzenia w Krakowie nie mogą obejść się bez tradycyjnej „Żywej Szopki  przy Franciszkańskiej”. Dlatego jako franciszkanie z krakowskiej Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię, po raz kolejny, podejmujemy się organizowania tego wydarzenia już po raz 26.

Obchody rozpoczynają się co roku w Wigilię Bożego Narodzenia w późnych godzinach wieczornych od życzeń świątecznych składanych przez Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego i dzielenia się opłatkiem ze zgromadzonymi na placu. Następnie każdy uczestnik spotkania zostaje zaproszony do wspólnego kolędowania animowanego przez braci franciszkanów z zespołu Fioretti. Wieczór wieńczy Msza święta – „Pasterka” – w Bazylice św. Franciszka z Asyżu.

W Boże Narodzenie i drugi dzień świąt spotkanie w „Żywej Szopce przy Franciszkańskiej” rozpoczyna się w godzinach popołudniowych. Podczas trwania wydarzenia każdy ma możliwość znalezienia ulubionej atrakcji: spektakle jasełek, kolędowanie z zaproszonymi zespołami oraz żywe zwierzęta w specjalnie przygotowanych zagrodach to nieodzowne elementy świątecznego czasu w samym centrum Krakowa.

Tradycja przygotowania bożonarodzeniowej szopki sięga aż 1223 roku, kiedy we włoskiej miejscowości Greccio św. Franciszek razem ze swoimi braćmi chciał odtworzyć atmosferę narodzin Chrystusa. Za zgodą papieża przygotował żłób, siano oraz sprowadził woła i osła. Zainspirowani tym wydarzeniem, bracia franciszkanie z krakowskiego seminarium duchownego w 1992 roku postanowili zorganizować pierwszą tego typu szopkę w Polsce. Inicjatywa została bardzo dobrze przyjęta przez mieszkańców i stała się nieodłączną tradycją świąt Bożego Narodzenia w stolicy Małopolski.

Rzecznik Prasowy Żywej Szopki przy Franciszkańskiej
br. Dawid Furgał OFMConv
Tel.: +48 667 164 659
email: media@franciszkanska4.pl
facebook: @zywaszopka

Plakat

JPG PDF

Plan 2018

DOCX PDF

Zdjęcia

ZIP (37 MB)

Logo

PNG PDF

Spot promocyjny 2018

YOUTUBE MP4